"NA DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI" - podsumowanie I Ligi Historycznej

13 listopada w Uniwersyteckim Katolickim Liceum Ogólnokształcącym, w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbył się finał I Ligi Historycznej „Na drodze do niepodległości państwa polskiego”. Organizatorami imprezy byli: Stowarzyszenie Rodziny Kolpinga w Tczewie, UKLO, Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miasta Tczewa. Głównymi celami imprezy były: popularyzacja wśród młodzieży wiedzy o Ojcach Niepodległości, rozwijanie zainteresowań związanych z historią Polski oraz międzyszkolna integracja. W lidze udział brały trzyosobowe zespoły reprezentujące szkoły tczewskie: I LO, II LO, UKLO, ZSE, ZSOiB, ZSRiK i ZST oraz I LO z Gniewa. Rozgrywki konkursowe rozpoczęły się już w marcu, kiedy to uczniowie zmierzyli się z pierwszym testem związanym z postacią Wincentego Witosa. W kolejnych spotkaniach uczniowie rozwiązywali testy dotyczące kolejno: Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego i Józefa Piłsudskiego. Po każdej części konkursu sumowane były punkty, które zapisywane były na konto drużyny reprezentującej daną szkołę. Laureatem ligi została drużyna, która zebrała ze wszystkich części najwyższą ilość punktów oraz uczeń, który zdobył najwięcej punktów w klasyfikacji indywidualnej. Uczniowie ci otrzymali tablety ufundowane przez Urząd Miasta w Tczewie. Wszyscy uczniowie i ich opiekunowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Nagrody wręczyli naczelnik Wydziału Edukacji Małgorzata Flisik, prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki oraz dyrektor UKLO ks. Krzysztof Niemczyk. Podczas spotkania odbył się wykład dr Magdaleny Nowak pt. "Niepokorni i Józef Piłsudski a niepodległość Polski".

Klasyfikacja końcowa:

I m. – Ada Dey, Jakub Lewandowski i Maksymilian Sykulski – drużyna UKLO,

I m. – Agata Telefus – w klasyfikacji indywidualnej I LO,

II m. – I LO, III m. – ZSE, IV m. – II LO, V m. – ZST, VI m. – ZSBiO, VII m. – ZSRiK, VIII m. – LO z Gniewa.