• Tczew
    Tczew
  • Orszak Trzech Króli
    Orszak Trzech Króli
  • Akcja Pielucha dla Malucha
    Akcja Pielucha dla Malucha
  • DROGA KRZYŻOWA DLA MŁODZIEŻY
    DROGA KRZYŻOWA DLA MŁODZIEŻY
  • IV RADA DIECEZJALNA DZIEŁA KOLPINGA DIECEZJI PELPLIŃSKIEJ
    IV RADA DIECEZJALNA DZIEŁA KOLPINGA DIECEZJI PELPLIŃSKIEJ
  • MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE MŁODZIEŻY MŁODEGO KOLPINGA NA LITWIE
    MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE MŁODZIEŻY MŁODEGO KOLPINGA NA LITWIE

Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży Młodego Kolpinga Na Litwie

W dniach 1-6 lipca w Kownie na Litwie odbyło się polsko-litewskie spotkanie młodzieży z Młodego Kolpinga – „Creative Cooperation of Lithuanian-Polish Youth in Nature Guarding” . Tczewską rodzinę Kolpinga reprezentowali: Damian Chrzanowski i Szymon Szałapata. Tematyka spotkań obejmowała ochronę przyrody, która została zaprezentowana w dość nietypowy sposób. Prowadzący wykłady wysnuli pojęcie duchowej ekologii (eng. Spiritual ecology), w myśl której zanim zaczniemy dbać o ziemię, środowisko nas otaczające, musimy wpierw zaprowadzić harmonię w swoim życiu i być wewnętrznie uporządkowani poprzez hierarchię wartości opartą na wierze i prymacie bezpośredniej  relacji z drugim człowiekiem nad komunikacją pośrednią (wirtualną) za pomocą np. portali społecznościowych.

Zwieńczenie naszych rozważań stanowiło przygotowanie przedstawienia dla lokalnej społeczności, a mianowicie pantomimy, obrazującej ślepotę ludzi na problemy cywilizacyjne oraz wykluczenie społeczne. W tym celu codziennie odbywały się próby prowadzone przez słynnego litewskiego aktora, który stopniowo zaznajamiał nas ze swoją wizją widowiska. Ów reżyser wprowadził do przedstawienia niepełnosprawną Litwinkę z porażeniem mózgowym. Kobieta ta dała nam wspaniałą lekcję, jak cieszyć się życiem i doceniać to, co się ma, gdyż sama pomimo licznych trudności świetnie sobie radzi: potrafi samodzielnie przejść kilka kroków, pisać SMS’y, jeść itp. To przedstawienie dało nam również do zrozumienia, że tak naprawdę to my często stawiamy niepełnosprawnym bariery, które okazują się być sztucznymi.

Poza realizacją założeń spotkania mieliśmy oczywiście czas na zwiedzanie Kowna i okolic, poznając krajobraz litewski, który bardzo przypomina Kaszuby. Ponadto staraliśmy się wykorzystywać każdy wieczór na integrację z Litwinami m.in. poprzez wspólne oglądanie meczy ćwierćfinałowych Euro 2016. Dzięki pobycie u naszych sąsiadów uświadomiliśmy sobie, że Litwa pomimo podobieństw architektonicznych i kulinarnych różni się od Polski, ma wyjątkową kulturę i język nieprzypominający ani niemieckiego, ani angielskiego i ani rosyjskiego.

Za udostępnienie zdjęć z warsztatów dziękujemy pani Joannie Kordys.