Finał konkursu historycznego "Św. Jadwiga królowa i patronka narodu"

4 grudnia, w Uniwersyteckim Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Tczewie odbył się finał V powiatowego konkursu historycznego „Św. Jadwiga królowa i patronka narodu”. Organizatorem imprezy jest tczewskie Stowarzyszenie Rodziny Kolpinga. Głównymi celami konkursu są między innymi: popularyzacja wiedzy o św. Jadwidze Andegaweńskiej, królu Polski i patronce Tczewa i zaktywizowanie młodzieży szkolnej. Przy organizacji konkursu zaangażowany był szczególnie Młody Kolping. Młodzież wykonała napis z logo konkursu, przygotowała wystrój sali, dbała o komfort uczestników konkursu i ich opiekunów. Poszczególne  zadania związane z realizacją imprezy były celowo przydzielone młodym osobom aby przygotowywać ich do samodzielnej realizacji podobnych zadań w przyszłości.
W tym roku o tytuł laureata konkurowało ze sobą czternastu uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs tradycyjnie składał się z dwóch etapów. Na początku uczniowie pisali półgodzinny test wiedzy o św. Jadwidze i czasach z nią związanych. Zgodnie z regulaminem, do etapu ustnego, zakwalifikowało się dziesięcioro uczestników, którzy odpowiadali na pytania przed komisją konkursową, w skład której weszli: dr hab. Waldemar Rozynkowski, prof. UMK oraz prof. Kazimierz Ickiewicz, tczewski historyk i regionalista. W tym roku zestawy pytań ustnych zostały przygotowane w oparciu o literaturę podaną w regulaminie konkursu.

Po podliczeniu punktów z dwóch etapów laureatami zostali:
I m. Emil Radziszewski – Uniwersyteckie Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Tczewie
II m. Adrian Baza – Uniwersyteckie Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Tczewie
III m. Damian Manuszewski – I Liceum Ogólnokształcące w Tczewie

Finalistami tegorocznej edycji konkursu zostali: Bartosz Mrozowski, Maciej Ławny, Oskar Ludwiczak, Agata Kowalewska, Iwona Dąbrowska, Daria Miara, Daria Pytel.
Nagrody dla laureatów i finalistów ufundowało Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Tczew oraz Stowarzyszenie Rodziny Kolpinga. Główną nagrodą w tym roku był tablet. Nagrody uczestnikom wręczali: prezes naszej Rodziny ks. prałat Piotr Wysga, starosta pan Józef Puczyński i prezydent pan Mirosław Pobłocki.